بلاگ > تشخیص فرم صورت و انواع عینک آفتابی

تشخیص فرم صورت و انواع عینک آفتابی

شناخت فرم صورت نه ‌تنها به انتخاب عینک مناسب کمک می‌کند، بلکه در انتخاب نوع آرایش، استایل مو و حتی زیورآلات بسیار موثر است.

باید بدانید که فرم صورت هیچ دو نفری دقیقا مثل هم نیست و منظور از تشخیص شکل صورت این است که بدانید شکل صورت شما در کدام دسته بندی قرار می‌گیرد، برای این کاریک روش بسیار ساده وجود دارد:

روبروی آینه ای که به صورت عمود مقابلتان است بنشینید و موهای خود را به‌کلی از روی صورت کنار بزنید، طوری از آینه فاصله بگیرید که دستتان به راحتی به آینه برسد، از قسمت پیشانی خود شروع به کشیدن یک خط روی آینه کنید و دورتادور صورت آن خط را ادامه دهید.

حالا تصویر بدست آمده در آینه یکی از اشکال زیر است:

گرد

بیضی

مربع

مستطیل

مثلث

لوزی یا الماسی

قلبی

 

عینک آفتابی مناسب برای صورت گرد

دراین نوع فرم صورت تقریبا طول و عرض چهره برابرند، اکثرا پیشانی کوتاه و فک بدون زاویه  و مدور است. ازاین رو عینک‌هایی با فریم باریک و زاویه‌دار باعث می شود صورت کشیده تر دیده شود، مانند: عینک‌های مربع و مستطیل شکل، پروانه‌ای، خلبانی

عینک آفتابی مناسب برای صورت بیضی

دراین نوع فرم صورت  که جزو معمول‌ترین و ایده آل ترین هاست، اندازه ی پیشانی تا چانه‌ بیشتر از اندازه ی گونه تا گونه است. به همین دلیل عینک آفتابی با عرض زیاد برای این فرم صورت مناسب است. عینک‌هایی که فریم آن‌ها نه خیلی پهن و نه خیلی نازک باشد، مانند: عینک‌های مستطیل و مربع شکل، چندضلعی، پروانه‌ای، کلاب‌مستر، ویفرر، خلبانی

 

عینک آفتابی مناسب برای صورت مربع

در این نوع تقریبا فرم پیشانی، گونه و فک متعادل است. از این رو می توان گفت طول و غرض صورت برابرند. در نیجه انحنا در فرم عینک از زاویه دار  بودن صورت می کاهد. مانند: عینک های خلبانی، پروانه ای، گربه ای، کلاب مستر، گرد و بیضی

 

عینک آفتابی مناسب برای صورت مستطیل

در این نوع فرم صورت از حالت طبیعی و معمول باریک تر و درازتر است و اکثرا دارای بینی کشیده ای هستند، می توان گفت طول چهره بلندتر و فک پهن تر است. از این رو بهتر است عینک زاویه دار استفاده نشود. فریم های گرد و بیضی برای این چهره ها مناسب تر است.

 

عینک آفتابی مناسب برای صورت مثلثی

بهتر است فریم عینک در قسمت بالایی پهن‌تر و بولدتر و در قسمت پایین باریک‌تر باشد تا توجهات را به سمت بالای صورت برده تا مثلث بودن فرم صورت در قسمت چانه زیاد به نظرنیاید. عینک‌های مدل گربه‌ای می تواد گزینه ی مناسبی باشد.

 

عینک آفتابی مناسب برای صورت لوزی یا الماسی

در این نوع  طول چهره بلند و کشیده، فک باریک و گونه ها پهن است. در واقع قسمت بالایی و پایینی صورت باریک تر از قسمت میانه آن یعنی گونه هاست. در نتیجه در این نوع چهره باید  تلاش کرد تا قسمت های باریک برجسته تر به نظر آید. عینک بدون فریم، گربه ای، گرد، خلبانی و بیضی شکل برای این نوع از فرم صورت بهتر و مناسب تر است.

 

عینک آفتابی مناسب برای صورت قلبی

معمولا قسمت بالای صورت عریض تر و چانه باریک تر وزاویه دار است. باید از عینکی استفاده شود که فک را درشت تر نشان دهد، اگر در قسمت بالایی عینک خط مستقیم نباشد بهتر و مناسب تر است. مانند فریم های گرد، چند ضلعی، مربع، پروانه ای، ویفر، خلبانی

 

یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد مشکلات چشمی اشعه‌ی فرابنفشUV  است.

آسیب‌های چشمی ناشی از تابش آفتاب، می‌توانند آسیب‌های بسیار جدی‌تری برای مثال آب مروارید، سرطان و … ایجاد کند. عینک‌های آفتابی با لیبل UV400 یا حفاظت ۱۰۰ درصدی در برابر UV که به آن %۱۰۰ UV protection می‌گویند مناسب است.

 

عینکی انتخاب کنید که پلاریزه باشد

عینک‌ های پلاریزه  باعث می شوند تابش نور از سطوح مختلف، منعکس و یا کم شود. مثلا زمانیکه در حین رانندگی استفاده میکنید می تواند از انعکاس نور از سطح جاده و از شیشه خودروهای روبرو جلوگیری کند و محافظ چشمان شما باشد.

 همینطور جلوگیری از انعکاس نور از سطح آب دریا، برف و یخ و ...

 

رنگ عینک‌های آفتابی ارتباطی با حفاظت در مقابل اشعه‌ی UV ندارد، ولی گاهی انتخاب بعضی از رنگ‌ها، باعث وضوح دید می‌شود. به خصوص در شرایطی که نور، کافی نباشد. برای مثال افرادی که نشانه‌گیری و تیراندازی می‌کنند، معمولا رنگ‌های نارنجی و زرد را برای عینک خود انتخاب می‌کنند؛ چون این رنگ‌ها، تضاد تصویر را بهبود می‌بخشد.

 

 

ارسال نظر برای تشخیص فرم صورت و انواع عینک آفتابی